poniedziałek, 05 grudzień 2022 12:40

Relacja z listopadowego spotkania DKK w Przechowie

rtw 1427x0 a585b6045477afe56a4eaadd1b29badd1512473590

Listopadowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 1 poświęcono powieściowemu debiutowi Natalii Delewej pt. „Niewidzialni”. Autorka urodziła się w Bułgarii, ale obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii. Jej książka najpierw ukazała się w Bułgarii, gdzie została wyróżniona nagrodą „Debiut” 2018  w kategorii „Proza” i była nominowana do tytułu Książka Roku. Pisuje również opowiadania, artykuły krytycznoliterackie i eseje.

„Niewidzialni” to kilka ludzkich historii poruszających różne kwestie: sieroctwo, ubóstwo, molestowanie seksualne, niepełnosprawność fizyczną, dyskryminację, samotność itp. Główną bohaterką, która pojawia się na krótko w życiu poszczególnych bohaterów jest Lea, wychowanka domu dziecka. Obecnie jest już pełnoletnia. Po wielu nieudanych próbach udało jej się zdobyć stałą pracę i wynająć skromne mieszkanie. Nie może definitywnie odciąć się  od czasów spędzonych w „bidulu”. Często wraca wspomnieniami do dawnych dziejów, chociaż nie były one dla niej przyjemne. Lea jest łącznikiem w tej powieści. Opisywane losy bohaterów tworzą historie ludzi niewidzialnych. Każdy z nich dotknięty jest jakimś nieszczęściem. Jest nim brak rodziców, domu, choroba, prześladowanie, prostytucja, kradzieże,  problem lgbt, gwałt na nieletniej. W większości przypadków dotyczy to dzieci, dlatego ma to ogromny wpływ na ich późniejsze życie.

W książce mamy kilka przykładów osieroconych dzieci , skierowanych do domów dziecka we wczesnym dzieciństwie lub tuż po urodzeniu (m.in. Lea i jej przyjaciółka Nadia). Poznajemy Stamata, 8-letniego chłopca, którym opiekuje się tylko babcia. Jest wyśmiewany przez inne dzieci z powodu biedy, braku modnych ubrań i smartfona. Iman  z Aleppo w Syrii ma 5 lat. Uciekł wraz z mamą i rodzeństwem ze swego kraju i trafił do obozu dla uchodźców w Bułgarii. Jego 13-letnią siostrę zgwałcono. Salim ma 5 lat. Jest już małym kieszonkowcem. Pochodzi z biednej, romskiej rodziny. Jego starszy brat żebrze na ulicy. Elina jest gwałcona przez ojca od siódmego roku życia. Obecnie ma 13 lat. To tylko niektóre przykłady z życia osób „niewidzialnych”.

Tytułowa niewidzialność ma dwojakie znaczenie. Jedno, to chęć ukrycia się osób dotkniętych nieszczęściem przed resztą społeczeństwa. Nie chcą stać się sensacją dla innych, być obiektem kpin i szyderstwa. W drugim przypadku „niewidzialność” to wykluczenie ze społeczeństwa. Książka porusza bardzo bolesne tematy, które dla większości z nas są nieznane. Skoro nas bezpośrednio nie dotyczą, to staramy się ich nie zauważać, nie przejmować się nimi, przechodzić obok. Ich los jest nam obojętny. Stają się dla nas „niewidzialni”.

Opinie klubowiczek na temat książki były podzielone. Część pań uznała ją za zbyt przygnębiającą. Każda z poruszanych historii to ogrom smutku, rozpaczy i cierpienia, co sprawia , że książka jest ciężka w odbiorze. Nikomu jej nie proponują. Inne przyznały, że należy takie pozycje czytać i polecać do przeczytania. Choć książka nie należy do łatwych i przyjemnych, ale dotyczy bardzo współczesnych nam kwestii, jak bezduszne domy dziecka, życie w samotności, gwałty na nieletnich, problem lgbt, życie w biedzie itp. Te przypadki mogą zdarzyć się wszędzie, nie tylko w Bułgarii. Poznając losy bohaterów można im tylko współczuć. Na pewno nie jest to książka na poprawę humoru, ale takie również zasługują na zainteresowanie.

Oprac. Izabela Feddek

dkk nowe