czwartek, 28 październik 2021 06:16

Relacja z październikowego spotkania DKK

rtw 1427x0 a585b6045477afe56a4eaadd1b29badd1512473590

Cristina Caboni „Strażniczka miodu i pszczół”

Domenico Starnone „Psikus”

Opinia Klubowiczów o książce:

Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki upłynęło na rozmowie o dwóch książkach: „Strażniczka miodu i pszczół” Cristini Caboni i „Psikus” Domenico Starnone. Naszą dyskusję rozpoczęliśmy od książki „Strażniczka miodu i pszczół”, która przeniosła Klubowiczów w świat pełen zapachów i aromatów. Cristina Caboni urodziła się na Sardynii, obecnie mieszka w prowincji Cagliari z mężem i trójką dzieci. Zanim zaczęła swoją przygodę pisarską, wykonywała zawód, którego nie lubiła. Wraz z mężem stwierdziła, że w życiu należy podążać za marzeniami i tak założyli pasiekę. Obok pszczół jej wielką pasją są róże, które hoduje w różnych odmianach. Zapachy i piękno natury towarzyszyły jej od dziecka, stąd jej debiut literacki zatytułowany „Zapach perfum”. Omawianą w DKK „Strażniczkę miodu i pszczół” można poniekąd uznać za książkę autobiograficzną, bowiem postać głównej bohaterki wzorowana jest na ciotecznej babce autorki, która to zaszczepiła w niej wielką miłość do pszczół. „Strażniczka miodu i pszczół” przenosi czytelnika na zaciszną i urokliwą śródziemnomorską prowincję, gdzie czeka stary kamienny dom i tradycyjna  pasieka wypełniona po brzegi pachnącym i pysznym miodem. Powieść ta, przepełniona jest licznymi retrospekcjami z dzieciństwa bohaterki. Angelica nigdzie nie zdołała zapuścić korzeni, ani z nikim nie chciała się wiązać. Jedynie wśród pszczół czuje się bezpieczna. Jest wędrowną pszczelarką, która pomaga usprawnić pracę uli oraz produkcję miodu. Bezbłędnie rozumie język pszczół złożony z dźwięków i zapachów. Nie tylko rozmawia z pszczołami, ale im też śpiewa. W trakcie spotkania nie mogło zabraknąć rozmowy, na temat jak ważną rolę w naszym życiu odgrywają pszczoły. Dzięki tej lekturze niektórzy Klubowicze postanowili poszerzyć swoją wiedzę na ten temat. Niestety często nie zdajemy sobie sprawy, że świat bez tych bardzo pożytecznych owadów zginie. Fabuła książki toczy się wokół pszczół, ale głównym wątkiem jest opowieść o młodej kobiecie poszukującej szczęścia, miłości i stabilizacji, które próbuje odnaleźć na kameralnej włoskiej prowincji. Klubowicze przeczytali tę pozycję bardzo szybko, niektórzy nawet w dwa wieczory. Jak wspomniała jedna z Pań, w trakcie lektury przeniosła się do czasów dzieciństwa, gdzie spędzała wakacje u dziadków na wsi. Klubowicze podkreślili, że autorka znakomicie przedstawiła opisy przyrody, dzięki którym mogli odczuć zapachy, zobaczyć barwy piękna natury, a nawet poczuć smak miodu. Niestety dla niektórych Klubowiczów powieść okazała się zbyt banalna. Stwierdzili, że fabuła książki jest za bardzo przewidywalna, przeczytali ją, ale nie wywarła na nich żadnego wrażenia. Na temat książki zdania były bardzo podzielone, co sprawiło, że dyskusja była bardzo żywa. Z pewnością dla większości „Strażniczka miodu i pszczół” okazała się ciepłą i kojącą powieścią.

Po „Strażniczce…” przyszedł czas na dyskusję o książce Domenico Starnone „Psikus”. Domenico Starnone to włoski pisarz, scenarzysta i dziennikarz, urodzony w Saviano, niedaleko Neapolu, pracował w kilku gazetach i czasopismach satyrycznych. Najbardziej cenioną książką jest „Via Gemito”, za którą otrzymał w 2001 roku nagrodę Premio Strega. W swoich powieściach autor konsekwentnie portretuje relacje włoskiej rodziny w oszczędnej prozie domysłów i sugestii. Głównym bohaterem książki jest Daniele Mallarico od lat mieszkający w Mediolanie. Jest ilustratorem książek, który odzyskuje powoli siły po zabiegu chirurgicznym. Jego rysunki zdobiące bajki dla dzieci wygrywały liczne konkursy, a jego samego uczyniły rozpoznawalnym i chętnie zatrudnianym przez wydawców we Włoszech artystą. Niestety ma coraz mniej zleceń, dlatego gdy otrzymuje propozycję zilustrowania ekskluzywnego wydania opowiadania Henry’ego Jamesa, poświęca tej pracy każdą chwilę. W tym trudnym okresie ma zaopiekować się swoim wnukiem Mario. Chłopiec, jak na swój wiek, jest zaskakująco rezolutny, samodzielny i dojrzały. Jego doskonałe maniery, a także umiejętności oraz bogata wyobraźnia i szeroki zasób słownictwa budzą w dziadku podziw, ale również irytację, bowiem nie jest przyzwyczajony do tego, by ktoś krytykował jego twórczość, ale mimo wszystko poddaje się krytyce, pracując na zlecenie. W czasie opieki nad wnukiem Daniele skupia się na przypominaniu sobie tego, co minione, na analizie drogi życiowej i twórczej, ale także interesująco zestawia zderzenia z tym, co zapamiętane: z mieszkaniem mającym dziś inny kształt i z miastem, które w gruncie rzeczy niewiele się zmieniło, ale było punktem wyjścia ucieczki, poszukiwania nowego życia. Jak przyznali Klubowicze powieść, czyta się bardzo szybko, jednak zmusza ona do myślenia, zatrzymania się na chwilę i przemyślenia. Klubowicze chętnie dzieli się swoimi przemyśleniami o wychowywaniu dzieci.  Książka Domenico Starnone przypadła im do gustu, niektórzy stwierdzili, że chętnie przeczytają ją ponownie, ale za pewien czas, aby porównać swoje odczucia i wrażenia.

Marcin Warmke

(moderator DKK w Świeciu)

dkk nowe

Więcej w tej kategorii: « Relacja z wrześniowego spotkania DKK