środa, 29 wrzesień 2021 11:51

Relacja z wrześniowego spotkania DKK

rtw 1427x0 a585b6045477afe56a4eaadd1b29badd1512473590

Riku Onda „Pszczoły i grom w oddali”

Wrzesień to szczególny miesiąc dla naszej biblioteki, bowiem 24 września Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu obchodziła jubileusz 75-lecia swojej działalności. Przez cały tydzień w bibliotece odbywały się różne wydarzenia, m.in. w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki odbyło się spotkanie z Mariolą Pryzwan autorką wielu ciekawych biografii.

Opinia Klubowiczów o książce:

Na początku spotkania Klubowicze mieli okazję obejrzeć prezentację multimedialną przedstawiającą 75-letnią historię MBP w Świeciu. Następnie przyszedł czas na dyskusję o książce japońskiej pisarki Riku Ondy „Pszczoły i grom w oddali”. Po wysłuchaniu krótkiego wywiadu radiowego z tłumaczką książki Katarzyną Sonneberg-Musiał, Klubowicze podzielili się swoimi wrażeniami po przeczytaniu książki. „Pszczoły i grom w oddali” jak przyznali, okazała się bardzo ciekawą lekturą. Jest to powieść nie tylko o muzyce, konkursie pianistycznym, ogromnych talentach, ale również o przyjaźni i miłości. Poznajemy wiele osobistych historii uczestników konkursu, ale także osób siedzących po drugiej stronie sali, czyli członków jury. Największą sympatię u Klubowiczów zyskał jeden z bohaterów młody pianista – Jin Kazama. Klubowicze podkreślili, że pisarka wspaniale przedstawiła cechy bohaterów. Perfekcyjnie opisała wszystkie etapy konkursu pianistycznego, a dzięki pięknie poprowadzonej narracji, która krąży wokół muzyki, poczuli się tak, jak by byli widownią na sali koncertowej. „Pszczoły i grom z oddali” to książka pełna muzyki klasycznej, Klubowicze przyznali, że jak ją czytali, w uszach wybrzmiewały im opisywane utwory. Niektórych z nich książka zachęciła do posłuchania niektórych utworów. Dodatkowym atutem jest kod QR zamieszczony na okładce książki. Dzięki niemu czytelnik może odsłuchiwać utwory, które pojawiają się podczas lektury.

Z pewnością jest to książka nie tylko dla fanów muzyki klasycznej, każdy odnajdzie w niej coś dla siebie. Klubowicze podkreślili, że jest to pozycja, którą chce się czytać dłużej, dłużej z nią przebywać. To historia dla tych, którzy cenią sobie spokojną opowieść i lubią książkę przeżywać.

Marcin Warmke

(moderator DKK w Świeciu)

dkk nowe