wtorek, 22 listopad 2022 09:34

Relacja z październikowego spotkania DKK w Przechowie

rtw 1427x0 a585b6045477afe56a4eaadd1b29badd1512473590

Podczas ostatniego spotkania członkinie Dyskusyjnego Klubu Książki w Filii nr 1 w Przechowie miały okazję porozmawiać na temat powieści Larsa Myttinga pt.” Siostrzane dzwony”.  Autor, to norweski pisarz i dziennikarz. Pracował również jako pomocnik w sklepie, tragarz na fermie norek i opiekun rodzinny w bazie wojskowej.

„Siostrzane dzwony” to pierwsza część trylogii. Jest to powieść historyczna. Jej akcja toczy się w Norwegii w XIX wieku. Świetnie oddaje norweskie klimaty, z mieszanką skandynawskich wierzeń i wiarą katolicką. Rzecz dzieje się w małej wiosce Butangen, w której z pokolenia na pokolenie przekazywana jest legenda o siostrzanych dzwonach. Ufundował je przed wieloma laty Eirik Hekne po śmierci swych syjamskich córek. Dzwony zawieszone są na szczycie starego kościoła słupowego, pamiętającego czasy pogańskie. Według legendy dzwony same biją w ważnych dla wioski wydarzeniach i ostrzegają przed nadchodzącym niebezpieczeństwem. Wszystko się zmienia, gdy do wioski docierają młody, niemiecki pastor oraz student architektury, który dokładnie szkicuje wiejski kościół.

Życie w wiosce toczy się swoim powolnym rytmem. Ludzie żyjący tu akceptują swój trudny los i warunki życia. Główna bohaterka, Astrid Hekne, potomkini fundatora dzwonów, mieszka w Butangen wraz z rodzicami i rodzeństwem. Po przybyciu pastora dziewczyna jest nim zafascynowana. Dzięki niemu może dokształcać się, prowadzić ciekawe rozmowy i czytać gazety, które od niego dostaje. Zaczyna pragnąć czegoś innego, lepszego życia. Pastor nie jest jej obojętny, ale i młody architekt jest obiektem jej zainteresowania. Kiedy jednak dowiaduje się o planach przeniesienia do Drezna kościoła wraz z dzwonami, czuje się zdradzona i postanawia zrobić wszystko, by przynajmniej nie dopuścić do wywozu dzwonów. Kościół był nierozerwalną częścią małej wioski, jej sercem. Dla Astrid jest niewyobrażalne to, że teraz miałby zniknąć, a dzwony wraz z nim.

Czy uda jej się przeciwstawić pastorowi? Co zrobi Astrid, by ratować dzwony? Do czego jest zdolna? Na wszystkie pytania odpowiedź można znaleźć czytając książkę. Panie klubowiczki zachęcają do jej przeczytania. Chociaż początek książki wydawał im się zbyt monotonny, to dalsza jej część nabrała już tempa. Co mogłoby zniechęcić, to zbyt długie opisy architektury i budowy kościoła.  Z drugiej strony książka dostarczyła sporej dawki informacji na temat historii dawnej Norwegii, zwyczajów, kultury. W książce jest również wzmianka o świątyni rozebranej i przeniesionej na Śląsk. Jest to kościółek Wang w Karpaczu.   Panie czekają na dalsze losy mieszkańców Butangen.

Oprac. Izabela Feddek

dkk nowe