Urodziny bez tortu…, czyli 13 rok działalności DKK w Świeciu

Pierwszy raz przyszło na świętować urodziny naszego Klubu w odosobnieniu. Nie tak miało to wyglądać, niestety 13 okazała się pechowa. Pandemia uniemożliwia Dyskusyjnym Klubom Książki normalne działanie i nie wiadomo, kiedy będziemy mogli się spotkać na naszych literackich dyskusjach.

26 kwietnia 2007 roku rozpoczął swoją działalność DKK w naszej bibliotece. Co roku bardzo uroczyście świętowaliśmy kolejną rocznicę naszego Klubu. Nie chce się wierzyć, że już 13 lat spotykamy się w DKK, aby porozmawiać o przeczytanej lekturze. W tym czasie spotkaliśmy się 153 razy i przeczytaliśmy 199 książek. Spotkania DKK wśród naszych czytelników cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, w ciągu 13 lat do DKK w Świeciu należały 34 osoby, z czego obecnie członkami jest – 19 osób.

Naszą przygodę z DKK rozpoczęliśmy od książki Jacka Dehnela „Lala”. Dobór książek do dyskusji zawsze podyktowany jest gustami literackimi Klubowiczów, ale jesteśmy otwarci na różne gatunki literackie, od książek biograficznych, wspomnieniowych, podróżniczych, reportaży, aż po literaturę beletrystyczną. Wspólnie poznajemy twórczość cieszących się popularnością i mniej znanych autorów. I o to przecież chodzi. Oprócz naszych dyskusji literackich, DKK to również spotkania autorskie z wieloma uznanymi pisarzami, podróżnikami i reporterami min: z Anną Janko, Janem Grzegorczykiem, Mikołajem Łozińskim, Andrzejem Stasiukiem, Szymonem Hołownią, Romanem Pankiewiczem, Pawłem Smoleńskim, Jackiem Pałkiewiczem, Marią Wiernikowską, Jackiem Hugo Baderem, Wojciechem Jagielskim, Andrzejem Mellerem, Małgorzatą Gutowską-Adamczyk czy Michałem Wójcikiem. Klubowicze biorą udział również w warsztatach literackich: poetyckich, które poprowadził Andrzej Franaszek, krytyk literacki, znawca twórczości Herberta, w warsztatach na temat współczesnej literatury polskiej, austriackiej, norweskiej, oraz ostatnio z literatury islandzkiej, które poprowadził Jacek Godek – aktor, a przede wszystkim tłumacz literatury islandzkiej na język polski.

Oczywiście to tylko niewielki skrót naszej klubowej przygody. Wspomnieć należy, że nasze dyskusje zaowocowały recenzjami z omówionych lektur, recenzje naszej Klubowiczki Pani Wiesławy Richert zostały nagrodzone w konkursie „Klubowicze do klawiatur!”, organizowanym przez Instytut Książki.

Nie ma tortu, ale życzeń nie może zabraknąć:

Wszystkim Naszym Klubowiczom z okazji urodzin DKK,

życzymy przede wszystkim wielu interesujących lektur,

inspirujących dyskusji, satysfakcji z bycia częścią naszej Klubowej „rodziny”.

Życzymy dużo zdrowia i szybkiego powrotu do normalności i naszych spotkań!

DKK loga5 1280x905

BIP: www.mbpswiecie.naszbip.pl