Czerwcowy DKK w Filii nr 1 upłynął na spotkaniu z literaturą niemiecką. Dyskutowano o książce Juli Zeh. Jest ona zaliczana do najciekawszych autorek niemieckojęzycznych. Ukończyła prawo, studiowała w Instytucie Literatury Niemieckiej w Lipsku. Jest laureatką wielu nagród literackich. Jej książki przetłumaczono na 35 języków.

          Akcja książki „Wśród sąsiadów” toczy się w Berlinie podczas pandemii. Bohaterką jest 36-letnia Dora, pracująca w agencji reklamowej. Mieszka z partnerem, Robertem, który pracuje w internetowej gazecie. Mają dobre, stabilne życie, pracę, którą lubią i przyjaciół, z którymi często spotykają się. Do czasu. W pewnym momencie Robert przeistacza się w zatwardziałego ekologa, dla którego butelka wyrzucona do niewłaściwego pojemnika jest przestępstwem. Wymusza na Dorze stosowanie zasad ekologicznego życia. Ponadto spotkania ze znajomymi uświadamiają jej, że ich rozmowy toczą się wokół tych samych, utartych tematów. Przewidywalne staje się to, co kto powie i jak się zachowa. Dodatkowo wprowadzony lockdown sprawia, że Dora podejmuje decyzję o ucieczce przed dotychczasowym życiem i wyjeżdża  z Berlina.

          Przenosi się razem z psem Płaszczką do małej wsi Brocken, gdzie w tajemnicy kupiła stary dom z zapuszczoną działką. Dora rozpoczyna nowy etap życia. Obostrzenia covidowe na wsi nie są tak restrykcyjne, jak w mieście. Stopniowo uczy się życia na wsi. Uciekła od problemów miasta, ale na miejscu zetknęła się z innymi, z którymi do tej pory nie miała do czynienia. Dużo kłopotów sprawia remont domu, zakupy w odległym sklepie, zagospodarowanie zachwaszczonej działki czy zdobycie nowych sadzonek.

          Z pomocą przychodzą nowo poznani, intrygujący sąsiedzi. Najbliżej mieszka Gote – gburowaty mężczyzna, mieszkający w przyczepie i opiekujący się 10-letnią córką. Tom i Steffen to kolejni sąsiedzi. To para uprawiająca kwiaty i ozdobne trawy. W swoim gospodarstwie zatrudniają obcokrajowców i uchodźców. Poznaje również dziwaka Heinricha, który pomaga jej przy karczowaniu ogrodu. Dora pomału zaczyna przekonywać się do tej wiejskiej społeczności, czuje się tu swojsko. Czy przyjmie się wśród obcych? Czy zostanie przez nich zaakceptowana?

          Członkinie klubu bardzo ciepło odebrały książkę Juli Zeh. Zdefiniowały ją jako książkę o poszukiwaniu swego miejsca wśród ludzi i dochodzeniu do przekonania, co jest najważniejsze w życiu. To książka o uczuciach, o lękach, pragnieniach,  uprzedzeniach i akceptacji drugiego człowieka, niezależnie od koloru skóry, pochodzenia czy przekonań. Panie klubowiczki z czystym sumieniem polecają książkę na lato, jako ciekawą i pouczającą.

 Oprac. Izabela Feddek