Kolejna odsłona Narodowego Czytania już za nami. Tę tradycję przypominania narodowego dziedzictwa literackiego zapoczątkowano w 2012 roku epopeją Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. Lekturą trzynastej edycji Narodowego Czytania był dramat romantyczny „Kordian” Juliusza Słowackiego. Jest to jedno z najważniejszych dzieł polskiej literatury, którego bohater na oczach czytelników z nieszczęśliwie zakochanego młodzieńca przemienia się w narodowego bojownika, planującego zamach na cara Mikołaja I.  Słowacki napisał dramat w 1833 r. w Genewie, rok później ukazał się on anonimowo w Paryżu i stał się istotnym głosem w dyskusji o najważniejszych sprawach narodu, szczególnie w kontekście zakończonego klęską Powstania Listopadowego.

Narodowe Czytanie, które odbyło 7 września w naszej letniej Czytelni, otworzyła dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Beata Szymańska, która odczytała okolicznościowy list Prezydenta RP, Andrzeja Dudy. Wstępem do lektury „Kordiana” była krótka prelekcja polonistki z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Świeciu – Pani Hanny Kalinowskiej, która przybliżyła postać Juliusza Słowackiego. W wydarzeniu wzięli udział nie tylko lokalni mieszkańcy, ale także przedstawiciele władz, samorządów i instytucji. Początek dramatu przeczytała posłanka Pani Iwona Karolewska, Prolog w trzech osobach przeczytali przedstawiciele władz miasta: Burmistrz Świecia – Pan Krzysztof Kułakowski, zastępca burmistrza Świecia – Pan Sławomir Siemaszko oraz Sekretarz Gminy – Pan Jakub Kochowicz. Scenę I aktu pierwszego przeczytał Pan Starosta Powiatu Świeckiego – Paweł Knapik, następnie Radna Gminy Świecie i kierownik Spółdzielczego Ośrodka Kultury „Stokrotka” w Świeciu – Grażyna Styczeń, Justyna Gurtowska, reprezentująca Bibliotekę Powiatową w Świeciu oraz członkinie Dyskusyjnych Klubów Książki, działających w MBP w Świeciu: Pani Izabella Adamczyk i Wioletta Wesołowska-Zielińska. Kolejne fragmenty „Kordiana” zaprezentowały uczennice I Liceum Ogólnokształcące im. Floriana Ceynowy w Świeciu: Agnieszka Hajduk i Maja Wójcik oraz najmłodszy uczestnik Narodowego Czytania, uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Świeciu: Witold Krzyżanowski. Kolejną lektorką była Naczelnik Poczty Polskiej – Pani Katarzyna Ligman, która zakończyła I scenę dramatu. Na zakończenie w rolę bohaterów II sceny – Laurę i Kordiana wcieliły się dwa duety: uczniowie I LO w Świeciu – Julia i Antoni Plutowski oraz uczniowie ZSP w Świeciu – Iwona Murawska i Kacper Łęga.

Tradycyjnie podczas Narodowego Czytania można było otrzymać pamiątkowy stempel na przyniesionym własnym egzemplarzu książki, bądź odebrać pamiątkową wkładkę. Stemple rozdawały wolontariuszki, uczennice z ZSP w Świeciu: Oliwia Zielińska, Maja Mews i Magdalena Mądrzejewska.

Składamy podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w Narodowym Czytaniu, zarówno tym czytającym jak i słuchającym, gratulujemy odwagi i wytrwałości. Szczególne podziękowania należą się nauczycielkom: Hannie Kalinowskiej, Joannie Jarantowicz-Pawłowskiej, Ewie Palka, a także bibliotekarce Katarzynie Krzyżanowskiej, które co roku chętnie włączają się w przygotowaniu tego ważnego wydarzenia.

W przyszłym roku, jak zapowiedział Pan Prezydent, czytać będziemy poezję Jana Kochanowskiego – jego pieśni, fraszki i treny.

oprac. Marcin Warmke