Tajemnice kwantowego świata

7 maja 17:30 18:30

Plakat wykładu pt Tajemnice kwantowego świata
Plakat wykładu pt. Tajemnice kwantowego świata

W tym roku świętowanie Tygodnia bibliotek przypadającego na 8-15 maja rozpoczniemy dzień wcześniej. 7 maja o 17:30 Pan Szymon Żywica, astronom, popularyzator nauki, nauczyciel fizyki z KSP i KLO w Chełmnie opowie o “Tajemnicach kwantowego świata”. Tak zachęca do wysłuchania wykładu sam prowadzący: “W swoim wykładzie przedstawię podstawy teorii kwantowej i omówię kilka przykładowych zjawisk, istotnych z punktu widzenia nowoczesnej technologii oraz kluczowych do zrozumienia m.in. mikroskopów skaningowych, komputerów kwantowych czy kwantowej kryptografii. W prosty sposób, zrozumiałym językiem opowiem m.in. o superpozycji, zasadzie nieoznaczoności, kwantowych korelacjach, stanach splątanych i tunelowaniu. Na koniec pozwolę sobie polecić różne ciekawe pozycje książkowe dotyczące fizyki kwantowej, swoisty przegląd wartościowej literatury popularnonaukowej, dotyczącej tematyki wykładu. Będzie też okazja do zadawania pytań.”

Biblioteka główna

Sienkiewicza 4