„Sprostowanie”, książka autorstwa Renee Knight, o której rozmawiały panie z DKK w Filii nr 1, to ciekawy dramat psychologiczny.

Catherine i Robert są małżeństwem z wieloletnim stażem, prowadzącym dostatnie i stabilne życie. Oboje mają dobrą pracę: Catherine jest producentką filmową, a jej mąż prawnikiem. Dorosły syn nie spełnił ich oczekiwań, nie wykształcił się, ale stara się znaleźć swoje miejsce w życiu, choć często boryka się a trudnymi sytuacjami. Relacje rodziców z synem nie należą do najlepszych.

Pewnego dnia Catherine znajduje na stoliku nocnym tajemniczą książkę, której nikt nie zamawiał. Czytając ją uświadamia sobie, że opisuje ona pewne wydarzenie z jej życia, które miało miejsce dwadzieścia lat temu. Związane jest z letnim pobytem jej rodziny nad morzem. Ukrywała to przed wszystkimi i z chęcią wyrzuciłaby z pamięci. Teraz wszystko wróciło. Nie powiedziała mężowi o zajściu dwadzieścia lat temu i teraz też milczy. Jest pewna, ze Robert by tego nie zrozumiał. Catherine obawia się, że jej tajemnica wyjdzie na jaw, tym bardziej, że nieoczekiwanie książki trafiają w ręce jej męża, syna i znajomych z pracy.

Za wszelką cenę stara się dotrzeć do autora książki i zrozumieć motywy jego postępowania. Za wydaniem książki stoi emerytowany nauczyciel, który po przeczytaniu zapisków swojej zmarłej żony postanowił ukarać Catherine. Powodem tego był udział ich nastoletniego syna w zdarzeniu  sprzed lat. Czy pisząc książkę na pewno wykazał się obiektywizmem?

Książka bardzo poruszyła członkinie klubu. Stwierdziły, że jest bardzo wartościowa za poruszane różne aspekty życia: nienawiść, zemsta, niezdrowe pożądanie, śmierć, rozpacz, trudne relacje. Porusza trudne tematy, które skrywane przez lata w chwili, gdy ujrzą światło dzienne potrafią zniszczyć relacje w rodzinie. Osoba rzucająca oskarżenia powinna bardzo skrupulatnie sprawdzić wszystkie wątki, bo niesłuszne oskarżenia potrafią zniszczyć czyjeś życie. Dostrzegły problem toksycznej miłości matki do dziecka i idealizowanie syna, które doprowadziły do wysnucia fałszywych oskarżeń.

 Książkę przeczytały z zaciekawieniem, a jej formę bogatą w zwroty akcji porównały z thrillerem psychologicznym. Szczerze zachęcają do przeczytania. To książka o prawdzie, która ujawniona niekoniecznie przynosi oczekiwane skutki, a cenę za nią płaci cała rodzina.

Książka uświadamia, jak łatwo można osądzić drugiego człowieka, nie znając jego wersji i jak silna jest nienawiść prowadząca do chęci zemsty. Łatwo przychodzi ocenianie innych na podstawie niesprawdzonych informacji i domysłów.

Książka zaskakuje również swoim zakończeniem, dlatego warto ją przeczytać.    

 Oprac. Izabela Feddek

 

Belka wąska DKK transparent
HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com
Logo przedstawia szary skrót „MBP” (Miejska Biblioteka Publiczna), z literą „P” zakończoną czerwonym elementem przypominającym zakładkę do książki. Pod skrótem znajduje się pełna nazwa instytucji: „Miejska Biblioteka Publiczna w Świeciu” zapisana czerwonymi literami. Styl logo jest nowoczesny i elegancki.
Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.