Listopadowe spotkanie DKK w Filii nr 1 MBP w Świeciu poświęciliśmy książce mołdawsko-rumuńskiej pisarki Tatiany Tibuleac. „Szklany ogród” to obraz życia w Mołdawii lat 80-tych i 90-tych. To, w którym Związek Radziecki zaczyna się rozpadać, a Mołdawia musi dokonać wyboru: czy bliżej jej do Rosji, Rumunii czy opowiedzieć się za pełną niezależnością.
Główną bohaterką książki jest Łastoczka (Jaskółka). To 7-letnia sierota, która zostaje wykupiona z sierocińca przez Tamarę Pawłowną, mieszkankę Kiszyniowa. Zdawałoby się , że dziewczynka otrzymała dar od losu i szanse na lepsze życie. Przekona się szybko, że nie ma nic za darmo. Tamara Pawłowna to zaradna kobieta. Zajmuje się zbieraniem i handlem butelkami. Łastoczka ma jej w tym pomagać. Nowa opiekunka jest surowa i dość nieprzyjemna. Dziewczynkę często strofuje, a nie wychowuje. Nie jest osobą ciepłą, do której można się przytulić.
Przez cały czas Łastoczka ma dylematy związane z tożsamością. Tamara przymusza ją do nauki języka rosyjskiego twierdząc, że jest to język elit i na pewno ułatwia życie. Rodzimy język dziewczynki – mołdawski – uważa za plebejski, ale gdy przyszedł czas na nauki, dziewczynka wybiera szkołę mołdawska. Tu czuje się najlepiej.
Łastoczka dorasta w wielonarodowym środowisku. Są tu Rosjanie, Mołdawianie, Żydzi i Ukraińcy. Życie toczy się pośród szarych blokowisk, wśród ludzi borykających się z biedą, uzależnieniami, bezrobociem i bez wiary w lepsze jutro. Nie tego pragnęła Łastoczka. Jej pragnienia są ogromne. Marzy o odnalezieniu rodziców, o studiach medycznych, o sukni ślubnej , o bogatym mężu i dzieciach. Póki co jest tylko szara codzienność: gry w klasy na podwórku, cukierki od sąsiada, ciężka, fizyczna praca przy zbieraniu butelek i znienawidzone przezwisko „butelczarki”. Czy marzenia Łastoczki mają szansę się spełnić?
Członkinie klubu określiły książkę jako smętną opowieść. Autorka w siermiężny sposób opisała zmiany społeczno-polityczne zachodzące w Mołdawii, które są tłem dla historii Łastoczki. Zdefiniowały książkę, jako przygnębiający obraz życia młodej dziewczyny w postkomunistycznej rzeczywistości. Jednocześnie Łastoczka zyskała uznanie w oczach czytelniczek, ponieważ mimo wielu niedogodności była niezłomna w swych postanowieniach. Wykazała silną osobowość w dążeniu do realizacji planów odnośnie wykształcenia.
Czy podobnie było z pozostałymi marzeniami? Możecie się o tym przekonać czytając książkę. Czy Wam się spodoba?
Oprac. Izabela Feddek